A A A K K K
для людей із порушенням зору
Володимир-Волинська міська громада
Волинська область, Володимир-Волинський район

Володимир-Волинський – місто обласного значення, районний центр Волинської області.

Герб містаСтаном на 01 січня 2020 року в місті проживає 38,340 тис. осіб.

Місто розташоване в центрі Володимир-Волинського району, який розміщений в південно-західній частині Волинської області на північному заході України. Володимир-Волинський розташований на правому березі річки Луги, на схилах Волинської височини, у природній зоні мішаних лісів. Через південно-східну частину міста протікає права притока Луги — річка Риловиця. Площа міста 17,2 км².

Воно знаходиться за 465 кілометрів від Києва, 134 – від Львова, 76 – від обласного центру Луцька, 54 – від залізничного вузла, інтерпорту Ковеля, 873 – від Одеського морського порту, 14 – від кордону з Польщею і приблизно за 85 км від кордону з Білоруссю. Висота над рівнем моря — 197 м.

Через Володимир–Волинський пролягає залізниця сполученням Київ – Львів, а  також автомагістраль до міжнародного автопереходу “Устилуг – Зосін”, що з’єднує нашу країну з Республікою Польща. Місто оточують землі Володимир-Волинського району площею 1038 км², розташовані своєю південною частиною на Волинській височині (лісостепи), а північною на Поліській низовині (мішані ліси). Прапор міста

Вигідне географічне розташування Володимира-Волинського – в мальовничому куточку Волинського краю, на перехресті шляхів між Білорусією, Росією і Центральною Європою, поблизу промислових вузлів – Львова, Луцька, Бреста та інтерпорту Ковель, а також прикордонне положення поблизу Європейського Союзу, – сприяє широким можливостям для налагодження економічних зв’язків, активному міжнародному співробітництву та розвитку туризму.

Економіка Володимира-Волинського доволі багатогранна. Ядро промислового комплексу міста складається з підприємств переробної галузі.

Пріоритетними у Володимирі-Волинському є розвиток деревообробної, меблевої, легкої, харчової і будівельної промисловості (житлове будівництво та виробництво будівельних матеріалів).

Місто є одним з найважливіших центрів рекреації та туризму Волинської області.

 

Володимир-Волинський на карті України

ПІВСОТНІ ПІДСТАВ ДЛЯ ВІДВІДУВАННЯ МІСТА ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ

 

992 – утворення Володимирської єпархії – однієї з найстаріших на Русі. Князь Володимир Великий призначив на Володимирську кафедру болгарина Стефана, який був першим волинським єпископом.

 

1156 – 1160 – будівництво Успенського собору. Нині єдиної пам’ятки домонгольського періоду. Тут в ХІІІ ст. писався Волинський літопис – одна з визначних пам’яток слов’янської писемності.

 

1158-1159,1167-1169 – на київському престолі княжив волинський князь Мстислав Ізяславович.

 

1080 – написана одна з мініатюр, вклеєних в Трірський Псалтир. Таких українських мініатюр було п’ять (тепер ця раритетна книга зберігається в музеї м.Чівіделя в Італії ).

 

1199 – об’єднання волинським князем Романом Мстиславовичем Волинської та Галицької землі. Утворення Волинсько – Галицької держави.

 

Протягом ХІІ – ХІV ст. в Успенському соборі коронувалося на володимирський престол 17 волинських князів.

 

1202 – 1205 – на великому престолі в Києві княжив волинський князь Роман Мстиславович.

 

1201 – 1264 (приблизно) - роки життя волинського та галицького князя Данила Романовича. 12 років цей могутній державотворень був на володимирському престолі.

 

1266 – 1289 князювання Володимира Васильковича – видатного книжника та філософа, який похований в Успенському соборі. В Україні з доби Волинсько – Галицького князівства відомо чотири пам’ятки українського права, дві з них – з Володимира.

 

1287 – „Рукописання” або Заповіт князя Володимира Васильковича про порядок успадкування феодального володіння і передачі його своїм спадкоємцям.

 

1298 – грамота володимирського князя Мстислава Даниловича про розміри і форми феодальних повинностей.

 

Кінець ХІІІ – початок ХІV ст. – у Володимирі навчався іконописною Петро Ратенський. В 1308 – перший українець на московському митрополичому престолі.

 

ХІІ ст. – жив і працював будівничий Олекса, який зводив храми на Волині та Галичині.

 

1231 – місто мало унікальну фортифікаційну споруду, витвір оборонного мистецтва. Про неї угорський король Андрій ІІ так сказав: ” І в німецьких землях я такої фортеці не бачив...”

 

1324 – вперше в Україні Володимир отримав Магдебурзьке право, раніше від Львова на 32, Києва – 170 років.

 

1324 – відома в Західній Європі міжнародна угода між Володимиром та німецьким містом Штральзундом про повернення володимирським купцям сукна з розбитого корабля. Зберігається документ в місті Штральзунді.

 

Рубіж ХІІ – ХІІІ ст. – спорудження Василівської церкви – ротонди – унікальної пам’ятки архітектури. Подібних у світі відомо дуже мало. В Україні знайдено лише залишки подібних споруд, а наявність внутрішньої колонади зближує Василівську церкву з храмом Віта в Празькому граді.

 

1497 – при підтримці польського короля Олександра Ягеллона збудований перший кам’яний костел і монастир Ордена домініканців.

 

Кінець ХVI ст. – жив відомий волинський маршалок, городничих міста Василь Загоровський. Помер у неволі 1580 року.

 

1554 – зведення деревянного костелу Іоакима і Анни при підтримці княгині Анни Збаразької, а в 1752 – споруджено мурований храм.

 

1541 – 1613 – жив і працював український греко – католицький письменник, полеміст, митрополит Київський і Галицький Іпатій Потій, ініціатор Берестейської унії 1596р.

 

1580 – народився відомий церковний діяч української греко – католицької церкви Йосафат Кунцевич, з 1618 року – архієпископ Полоцький.

 

1588 – створення волинським князем Костянтином Острозької школи при православній кафедрі.

 

1632 – в Універсалі гетьмана Івана Петрашицького – Кулаги вперше згадується міська ратуша.

 

1670 - заснований один з найстаріших в Україні Володимирський колегіум. В ньому навчалися відомий церковний та громадський діяч Феофан Прокопович та знаний в Європі фізик та математик Вільненського університету Степан Стубелевич.

 

1681 (приблизно) – народився Андрій Войнаровський, небіж гетьмана Івана Мазепи, прихильник незалежності України, учасник вироблення першої української Конституції 1710 року.

 

1718 – 1755 – зведення єзуїтського костелу „Серце Ісуса” (архітектор Міхал Радзімінський)

 

1780 – побудова греко – католицької каплиці Святого Йосафата (тепер православна Миколаївська церква). Зведена на кошти Холмського єпископа Порфирія Скарбки – Важинського.

 

1786 – орден чину Василіан заклав в місті першу на Волині аптеку.

 

1815 – 1888 – жив відомий волинський краєзнавець. Православний священник Д.Левицький.

 

1851 (15 січня) - народився академік Агатангел Кримський, відомий орієнталіст, філолог, організатор Української Академії Наук.

 

1892 – в Києві вийшла одна з перших серйозних праць з архітектури міста „Историческое описание Владимир – Волынского Успенского храма…” О.Левицького.

 

1893 – в Почаєві вийшла праця М.Теодоровича „Город Владимир Волынской губернии в связи с историей Волынской епархии…”, присвячена церковному життю в місті і на Волині.

 

1898 (9 січня) – народився відомий історик, археолог, дослід Волині Олександр Цинкаловський.

 

1901 – 1944 – проживав видатний живописець Волині й України Микола Рокицький.

 

1904 – вперше вимощені головні проїзні дороги в місті.

 

1908 – споруджено залізницю Володимир – Волинський – Ковель

 

1912 – вперше порушено питання освітлення міста.

 

1918 – відкрита гімназія в місті, де нині педучилище.

 

1918 – у місті розташовувалась Сірожупанна дивізія – одне з перших українських військових формувань, яке воювало в армії УНР

 

1934 – 1935 – в місті побудували електростанцію.

 

1920 – 1930- жив і працював визначний громадський і церковний діяч Арсен Річинський, активний прихильник української автокефальної православної церкви на Волині.

 

1939 – вийшов перший номер газети „Червоний прапор” ( нині – „Слово правди”).

 

1940 – відкрито історичний музей, в якому було 400 експонатів.

 

1945 – першу продукцію випустив консервний завод, 1 вересня почала працювати швейна фабрика.

 

1956 – початок будівництва цукрового заводу, в 1960 він видав першу продукцію.

 

1984 – вперше у Вінніпезі (Канада) побачила світ праця О.Цинкаловського в двох томах „Стара Волинь і Волинське Полісся”. Це найповніший зібраний матеріал вченого з історичного краєзнавства.

 

1988 – місто відзначило тисячоліття своєї першої писемної згадки.

 

1993 – вперше було проведено Всеукраїнський фестиваль „Володимир”, який проводиться щороку, безперервно з початку заснування.

 

2001 – згідно з Постановою Кабінету Міністрів України в місті створено державний історико – культурний заповідник „Стародавній Володимир”. Він розпочав роботу 1 січня 2003 року.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора